Kredyt na remont domu – gotówkowy czy hipoteczny?

Finansowanie remontu domu lub mieszkania z kredytu to nieraz jedyny sposób, by szybko i natychmiast uporać się z remontem nieruchomości. Chcąc uzyskać środki na taką inwestycję, masz w zasadzie kilka możliwości. Możesz odkładać przez jakiś czas pieniądze, możesz zapożyczyć się u zaufanej osoby lub po prostu zaciągnąć na ten cel kredyt w banku. Kredyt gotówkowy czy hipoteczny? Wiele zależy od zakresu planowanych prac, a także od kondycji finansowej.

Jeśli nie kredyt, to co?

Jeśli nie planujesz wielkiego remontu, a bardziej kosmetyczne zmiany, i jesteś w stanie część prac wykonać samodzielnie lub z pomocą rodziny i znajomych, a nie dysponujesz gotówką, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie karta kredytowa. To dobra opcja dla planowanych wydatków rzędu maksymalnie kilku tysięcy złotych. Karta kredytowa gwarantuje szybki dostęp do pieniędzy, a także swobodne korzystanie środkami podczas zakupu niezbędnych materiałów. Mamy zapewniony długi okres bezodsetkowy, a jedyny warunek to spłacenie wyłącznie kwoty minimalnej.

Dużą zaletą kart kredytowych jest oferowany przez bank bonus do niektórych marketów budowlanych, wydawany zazwyczaj na czas nieokreślony. Dzięki rabatom, kupimy taniej materiały budowlane, a także niektóre elementy wyposażenia wnętrza, dostępne w ofercie tych marketów. Karta kredytowa daje również możliwość dokonania zakupu powyżej określonej kwoty i rozłożenia spłaty na raty. Na podobnej zasadzie działa również debet, jednak na niekorzyść tej opcji wpływa brak okresu bezodsetkowego, a także fakt, że jakikolwiek wpływ środków na konto przechodzi automatycznie na spłatę długu. To rozwiązanie nie daje pełnej kontroli nad budżetem, jakim dysponujemy w danej chwili.

Kredyt gotówkowy, gdy masz apetyt na więcej

Przy większych wydatkach na planowany remont – do kilkunastu tysięcy złotych, karta kredytowa może nie wystarczyć. Nawet w sytuacji, gdy na karcie dysponujemy sporym budżetem, fachowiec najpewniej poprosi o gotówkę do ręki, potrzebną na zakup materiałów, najprawdopodobniej będzie też chciał się rozliczać tygodniowo lub dniówkami. W takie sytuacji kredyt gotówkowy będzie dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj, by odpowiednio wcześnie załatwić wszystkie formalności potrzebne do jego otrzymania. Aby otrzymać wyższy kredyt gotówkowy, musisz uzbroić się w cierpliwość, jego załatwianie może trochę potrwać.

Przed wizytą w banku musisz wiedzieć, w jakiej wysokości kredyt gotówkowy cię interesuje. W tym celu przygotuj zarys i kosztorys prac budowlanych, najlepiej podziel go na wydatki konieczne i dodatkowe – taki podział przyda się w razie, gdyby twoja zdolność kredytowa była niższa niż zakładałeś. Przy tej okazji warto również wziąć pod uwagę fakt, że ostateczny koszt remontu w praktyce może nieco wzrosnąć ze względu na nieprzewidziane wydatki.

Kredyt hipoteczny, gdy kredyt gotówkowy nie wystarcza

Jeśli planujesz w swoim domu lub mieszkaniu przeprowadzenie kapitalnego remontu, łącznie z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, a nawet instalacji, z całą pewnością suma kosztorysu znacząco wzrośnie. Większa suma środków pieniężnych konieczna do zrealizowania planów remontowych wymaga znalezienia innego sposobu na jej znalezienie. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie kredyt hipoteczny.

Banki bardzo chętnie udzielają takich kredytów, a zabezpieczeniem dla nich jest remontowana nieruchomość. Kredyt hipoteczny jest tożsamy z dłuższym czasem oczekiwania na jego otrzymanie, jako że procedury wymagają wniesienie odpowiednich zapisów w księdze wieczystej zastawionej nieruchomości i ustanowieniem hipoteki. Dużym plusem jednak takiego rozwiązania jest zdecydowanie niższe oprocentowanie od tradycyjnych kredytów gotówkowych.

Niezależnie od tego, jaki kredyt na realizację swoich planów wybierzesz, musisz pamiętać że podpisanie umowy kredytowej wiąże się z szeregiem zobowiązań wobec banku. Ustalenie miesięcznej raty kredytowej w dalszej perspektywie ma kolosalne znaczenie dla budżetu domowego kredytobiorcy, ponieważ spłata kredytu zazwyczaj trwa przez kilka lat. Inna kwestia to dobrze sporządzona umowa kredytowa bez wad prawnych. Warto skonsultować jej treść z prawnikiem, by oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów. Po podpisaniu umowy, której treści nie byliśmy do końca świadomi, nie zwalnia nas z obowiązku wypełniania jej postanowień. W takiej sytuacji pozostaje wyłącznie dochodzenie roszczeń przed sądem w celu unieważnienia umowy kredytowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *