Turkuć podjadek – zwalczanie

Czym jest Turkuć podjadek?

Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) jest jednym z największych polskich owadów. Może osiągać rozmiary nawet do 6,2 cm długości. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi aż 4 cm! Turkuć jest też jedną z największych zmór ogrodników. Ryje on korytarze w spulchnionej i żyznej ziemi. Podgryza przy tym korzenie roślin. Nie jest łatwo pozbyć się turkucia z ogródka, czy działki. Sprawdź, jak to zrobić!

Czy na moim ogrodzie żyje turkuć podjadek?

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy turkuć podjadek odwiedził nasze grządki, łatwo to sprawdzić. Jeśli turkuć zjada korzenie naszych roślin, więdną one. Zazwyczaj więdną całe rzędy roślin, które turkuć podjada. W ciągu dnia turkuć ryje korytarze i zjada korzenie roślin, by nocą wyjść i zajadać się ich nadziemnymi częściami.

Warto wiedzieć, że mimo wszystko turkuć jest wszystkożerny. Nie je jedynie roślin. Zjadają także ślimaki, pędraki, czy dżdżownice.

Jak pozbyć się turkucia?

W czerwcu i lipcu warto znaleźć gniazda turkucia i je zniszczyć. Można łatwo je znaleźć. Nad korytarzem turkucia ziemia jest wzniesiona, a nad komorą zaś zapadnięta. Musimy wlać do niej olej jadalny. Owady wyjdą na powierzchnię i można je wyłapać.

Można także zastosować preparaty doglebowe. Są one skuteczniejsze od zabiegów agrotechnicznych.

Inną metodą jest kupienie pułapki na turkucia podjadka. Pułapki takie wyłapują młode i dorosłe osobniki turkucia. Metoda ta jest bardziej czasochłonna, jednak nie musimy przy niej stosować chemii.

Jeśli chcemy mieć pewność, że turkuć podjadek nie zwejdzie na naszą działkę, możemy na niej posadzić turki. Ich specyficzny zapach bez trudu odstraszy te szkodniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *