Co może być przyczyną wilgoci i grzyba w domu?

Jednym z problemów, z jakim borykają się liczne domostwa w Polsce, jest nadmierna wilgoć w budynkach, której często towarzyszy grzyb. Jakie mogą być przyczyny wilgoci i grzyba w domu? Gdzie szukać pomocy?

Wilgoć i grzyb – skąd się biorą?

Odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić od 30 do 65% przy temperaturze od 20 do 22 stopni Celsjusza. Jeśli wilgotność przekracza 80% przez kilka dni, zwiększa się ryzyko powstania i rozwoju grzybów. Grzyby są organizmami o małych wymaganiach i mogą się pojawić w zasadzie wszędzie – w tynku, drewnie czy materiale. Wilgoć w domu może pochodzić z zewnątrz budynku lub z jego środka, a podatność na rozwój grzybów jest często spowodowana zaniedbaniami budowlanymi.

Zewnętrzne źródła wilgoci

W niektórych przypadkach przyczyną nadmiernej wilgoci jest zalewanie murów przez deszczówkę. Niniejsze zjawisko występuje w sytuacji, gdy rynny nie nadążają z odbieraniem deszczówki lub uległy zatkaniu. Czasami powodem przecieków bywają nieszczelne obróbki blacharskie w obszarze kominów. Istnieją również przypadki, że woda nacieka od dołu, co jest charakterystyczne dla starych budynków nieposiadających izolacji przeciwwilgociowej.

Wewnętrzne źródła wilgoci

Czasami źródłem wilgoci są uszkodzenia w instalacji grzewczej, wodnej lub kanalizacyjnej budynku. Przyczynami tego typu uszkodzeń może być np. przypadkowe przewiercenie rur podczas prac remontowych czy po prostu rozszczelnienie przestarzałej instalacji. Ważne jest, aby regularnie kontrolować wszelkie instalacje wodne w budynku, co pozwoli na uniknięcie przykrych niespodzianek w postaci grzyba czy zalania. Innym powodem wilgoci bywa niedogrzanie pomieszczeń i wadliwa wentylacja, które doprowadzają do skraplania pary wodnej w przegrodach i stropach.

Nadmierna wilgoć – gdzie szukać pomocy?

Jeśli borykamy się z wilgocią, bardzo korzystne może okazać się skorzystanie z usług fachowców, takich jak np. osuszanie Gdynia – osuszarnia.pl. Wyspecjalizowane firmy, z uwagi na dysponowanie odpowiednim sprzętem i doświadczeniem, szybko i skutecznie osuszą budynek, przywracając komfort jego użytkowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *