Hortensja bukietowa – pielęgnacja, rozmnażanie, cięcie

Hortensja bukietowa – pielęgnacja

W pielęgnacji hortensji bukietowej ważne jest, by nie dopuścić do starzenia się rośliny. Należy starannie usuwać zdrewniałe, zmarznięte i stare pędy, by móc cieszyć się jej obfitym kwitnieniem.

Późną jesienią warto zabezpieczyć roślinę przed mrozem. Latem zaś należy pamiętać, by ją regularnie podlewać.

Cięcie

Najważniejszą czynnością w pielęgnacji Hortensji bukietowej jest jej przycinanie. Najlepiej jest robić to wczesną wiosną np. w marcu. Odmiana ta kwitnie na pędach tegorocznych, więc przyciąć należy wszystkie starsze przyrosty na wysokości dwudziestu-trzydziestu centymetrów. Możemy przyjąć, że obcinamy ją nad trzecim lub czwartym pąkiem.

Takie przycięcie gwarantuje obfite kwitnienie i wspaniale zapobiega starzeniu się rośliny.

Rozmnażanie

Hortensje bukietową łatwo rozmnożyć z zielonych sadzonek. Zabieg ten przeprowadzamy w czerwcu. Pamiętać należy, że sadzonki robimy tylko z pędów wierzchołkowych. Przycinamy 8 cm rośliny, następnie nacinamy je u podstawy. By sadzonka się ukorzeniła, niezbędny nam będzie specjalny preparat wspomagający.

Sadzonki do gruntu sadzimy wiosną lub jesienią. Wiosną pamiętać należy o tym, by miały wilgotne podłoże. Jesienią zaś musimy je odpowiednio zabezpieczyć przed chłodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *