Gazowe kotły kondensacyjne to produkty zupełnie inne niż znane nam gazowe kotły konwencjonalne. Różnią się nie tylko poziomem bezpieczeństwa, ale także sprawnością, a co za tym idzie – mniejszym zużyciem paliwa. Sprawność kotłów kondensacyjnych wynosi nawet 107 procent! Jak to możliwe? Sprawdź!
Kotły kondensacyjne są coraz częściej wybierane przez kupujących. Na czym polega zjawisko kondensacji i co mu zawdzięczamy?
Kocioł kondensacyjny – jak działa?
Zjawisko kondensacji to inaczej skraplanie. W kotłach kondensacyjnych, jak sama nazwa wskazuje, dochodzi do skraplania schłodzonej pary wodnej zawartej w spalinach co umożliwia odzyskanie tzw. ciepła utajonego i wykorzystanie całej energii zawartej w paliwie. Na tym właśnie polega różnica między kotłami tradycyjnymi i kondensacyjnymi. Tradycyjne piece gazowe nie są w stanie wykorzystać pełnej, dostępnej energii.
W przypadku gazu ziemnego temperatura punktu rosy to około 56 stopni Celsjusza. Nieco inna, kilka stopni niższa, jest w przypadku gazu płynnego i oleju opałowego.
Warto pamiętać, że woda, która powraca z instalacji musi mieć zagwarantowane zachowanie niskiej temperatury. Dlatego też kocioł kondensacyjny najlepiej działa wraz z ogrzewaniem płaszczyznowym, czyli podłogowym lub ściennym.
Kupujesz piec gazowy? Na to warto zwrócić uwagę!
Kocioł kondensacyjny to inwestycja na lata. Z tego względu warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy jego zakupie by urządzenie spełniało nasze oczekiwania i było jak najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na minimalną moc kotła przy której zachodzi zjawisko kondensacji. Im jest ona niższa, tym większe będą oszczędności na paliwie.
Pod względem ekonomicznym istotna jest także sprawność kotła oraz rodzaj palnika. urządzenia z palnikiem blue jet, na dodatek wraz z wymiennikiem inox niwelują do minimum straty ciepła, a palnik zapewnia niskie zużycie gazu oraz jego ekologiczne i efektywne spalanie. Tego rodzaju kotły kondensacyjne z wysokiej jakości palnikami znajdziesz na stronie https://www.defro.pl/p,275,gazowy-kociol-kondensacyjny-dcg-25.html .
Przy zakupie kotła kondensacyjnego warto też zwrócić uwagę na zabezpieczenia kotła. Warto, by wymiennik kotła był podwójnie zabezpieczony przed przegrzaniem i posiadał termik oraz czujnik temperatury. Równie istotny jest sterownik kotła – ważne jest, aby był intuicyjny i prosty w obsłudze oraz umożliwiał sterowanie pogodowe, które pozwala na dostosowanie pracy kotła do panujących warunków na zewnątrz.
Przy użytkowaniu niezwykle istotny jest także dostęp do serwisu i części zamiennych. Z tego względu również warto korzystać z oferty doświadczonych, polskich producentów, którzy mają rozbudowaną sieć serwisową, a także własny serwis mobilny i stacjonarny.