Kotły na paliwo stałe są w naszym kraju niezwykle popularne. Jednak, jak się okazuje, ich dobór wcale nie jest łatwy ani oczywisty. O czym warto pamiętać instalując w domu kocioł stałopalny?
Kotły stałopalne są dość tanie w eksploatacji, a dzięki coraz nowocześniejszym technologicznym rozwiązaniom nie emitują do środowiska tak wielu substancji szkodliwych jak jeszcze kilkanaście lat temu. Kocioł stałopalny to np. Kocioł na ekogroszek, piec węglowy czy piec pelletowy.
Błędy popełniane podczas zakupu kotłów na paliwo stałe
Decydując się na kocioł na paliwo stałe przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór mocy kotła [kW]. Jest to niestety jeden z najczęściej popełnianych błędów przy zakupie.
By właściwie określić moc kotła należy dostosować go nie tylko do powierzchni budynku, ale także wziąć pod uwagę straty cieplne biorąc pod uwagę kilka czynników.
Oprócz powierzchni do ogrzania niezwykle istotne są m.in. współczynniki przenikania ciepła, które są różne w zależności od zastosowanych materiałów budowlanych w ścianach zewnętrznych oraz przegrodach wewnętrznych. Kocioł łatwiej jest dobrać do nowopowstających budynków z uwagi na to, że wówczas dysponujemy obliczeniami wynikającymi z projektu obiektu. W starszych obiektach zazwyczaj nie dysponujemy tego rodzaju obliczeniami.
Dużym problemem na etapie wyboru kotła jest… przewymiarowanie jego mocy. Dobór mocy “na zapas”, jak gdyby kocioł miał być zamontowany w czasach, gdy królowały w naszym kraju nieocieplone budynki ze starą stolarką okienną, nie jest dobrym pomysłem. W dzisiejszych warunkach termicznych budynków przewymiarowany kocioł generuje wiele problemów takich jak np. większe zużycie opału, brak stabilizacji stałej temperatury, większą ilość popiołu czy korozję temperaturową kotła i jego zasmolenie.
Jak dobrać kocioł na paliwo stałe?
By po fakcie nie zorientować się, że zainstalowany kocioł niewłaściwie spełnia swoją funkcję przez nieodpowiednie dobranie mocy warto zawczasu zwrócić się z tym do specjalistów. Wykwalifikowane, doświadczone firmy oraz eksperci i konsultanci techniczni pomagają wybrać urządzenie na miarę konkretnego domu.
Niektórzy producenci również w swoich katalogach technicznych dla każdego modelu kotła podają sugerowaną moc z uwzględnieniem wymaganej powierzchni do ogrzania w stosunku do jednostkowego zapotrzebowania na ciepło. Podawane jest ono w W/m2. To właściwy kierunek w kwestii dostosowania kotła dla budynku mieszkalnego, ocieplonego i wyposażonego w prawidłowo wykonaną instalację c.o. Szukasz niezawodnego kotła na paliwo stałe i zależy Ci na profesjonalnym doradztwie? Wejdź na https://www.defro.pl/ !