Kominek zapewni Ci bezpieczeństwo finansowe

Dom od zawsze kojarzy się z bezpieczeństwem. Nie tylko tym fizycznym, ale i finansowym. Posiadanie własnych czterech kątów daje poczucie niezależności. Obecnie jest to osiągane za pomocą rozwijającej się technologii budowlanej. Takie rozwiązania jak odnawialne źródła energii, to nowoczesne sposoby na generowanie oszczędności finansowych. Do takich rozwiązań należy również kominek.

Na rynku jest dostępnych wiele wariantów kominków (m.in. wkłady kominkowe Defrohome), kominki narożne, kominki wolnostojące, piece typu koza (także w ofercie Defrohome). Urządzenia te, doskonale sprawdzają się, jako dodatkowe źródło ciepła. Szczególnie w okresach przejściowych, zastosowanie kominka, umożliwia zaniechanie uruchamiania głównego źródła ciepła. W okresie wiosennym bądź jesiennym, kominek (szczególnie, jeśli jest wyposażony w płaszcz wodny lub system dystrybucji gorącego powietrza) jest wystarczającym źródłem ciepła, aby zapewnić domownikom komfort cieplny. Oszczędności generowane w ten sposób są duże, ponieważ drewno spalane w kominku jest najtańszym paliwem. Uruchamianie głównego źródła ciepła to dużo wyższe koszty eksploatacyjne. Koszty użytkowania przykładowych systemów grzewczych, kształtują się następująco:

  • Ogrzewanie gazowe – 0,4 zł za 1 kWh energii cieplnej.
  • Ogrzewanie elektryczne – 0,65 zł za 1 kWh energii cieplnej.
  • Spalanie węgla kamiennego – 0,17 zł za 1 kWh energii cieplnej.
  • Spalanie pelletu – 0,26 zł za 1 kWh energii cieplnej.

Koszt wytworzenia energii cieplnej za pomocą kominka to 0,14 zł za 1 kWh. Porównując tę wartość do powyższych, łatwo obliczyć, jakie oszczędności może generować używanie kominka, jako dodatkowego źródła ciepła.

Odpowiednie paliwo

Aby kominek mógł stanowić zabezpieczenie finansowe, podstawą jest korzystanie z odpowiedniego paliwa. Po pierwsze, do palenia w kominkach nie poleca się drewna z drzew iglastych. Są one wypełnione żywicą, która zanieczyszcza wkład kominkowy, trudnymi do usunięcia plamami. Poza tym tworzy się dużo dymu i sadzy osiadającej w przewodzie kominowym. O wiele lepsze jest drewno z drzew liściastych. Szczególnie wartościowe jest drewno twarde (grab, dąb, buk), ponieważ twardość przekłada się na kaloryczność opału. Wybór dobrego jakościowo drewna to nie tylko gwarancja większej wydajności energetycznej, ale również bardziej komfortowe użytkowanie kominka. Spalając twarde drewno, nie ma potrzeby częstego dokładania materiału opałowego do paleniska. Bardzo ważne jest, aby nie palić w kominku elementami drewnianymi, które były impregnowane, lakierowane lub pomalowane jakimkolwiek innym chemicznym preparatem. Podczas zakupu drewna, trzeba zwrócić uwagę na to, czy materiał był sezonowany. Wilgotność to newralgiczny parametr drewna, ponieważ zbyt wilgotny materiał nie spala się wydajnie.

Nowoczesne kominki to urządzenia o dużej sprawności. Dlatego też, mogą generować duże oszczędności. Wszystko zależy od umiejętnego i przemyślanego korzystania z urządzenia. Systemy dystrybucji gorącego powietrza oraz płaszcz wodny to rozwiązania, które zdobyły uznanie użytkowników na całym świecie. Dzięki kominkowi z płaszczem wodnym, można nie tylko ogrzać budynek, ale również przygotować ciepłą wodę użytkową. System dystrybucji gorącego powietrza może działać grawitacyjnie, przez co nie potrzebuje zasilania elektrycznego i jest w pełni niezależny od dostaw prądu. Te warianty pokazują, że kominek to nie tylko element wystroju wnętrza, ale przede wszystkim urządzenie generujące oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *