Masz palety? Nie wyrzucaj – wykorzystaj!

Zastanawiasz się co można zrobić z niepotrzebnymi paletami po transporcie sprzętu AGD? A może znalazłeś palety na placu budowy lub przy magazynie i nie wiesz do czego mogą się przydać? Palety to absolutnie uniwersalny produkt, który można wykorzystać do różnych celów, zarówno praktycznych, jak i wyłącznie dekoracyjnych. To, do czego wykorzystasz europalety zależy wyłącznie od twojej pomysłowości i kreatywności i wymaga odrobiny cierpliwości i wiedzy o tym wspaniałym surowcu, jakim jest drewno.Palety są zasadniczo niedrogim materiałem, a po odpowiednim przygotowaniu – niezwykle wytrzymałym i trwałym, a także modnym i ekologicznym. Można je wykorzystać do stworzenia siedziska, łóżka, ławy, regału, półki, świetnie się też sprawdzają jako element konstrukcyjny tarasów i podestów. Są na tyle uniwersalne stylistycznie, że pasują do każdego wnętrza, niezależnie od jego wystroju.

Palety – co trzeba o nich wiedzieć?

Palety są dość łatwo dostępnym produktem, a ich zastosowanie jest niezwykle uniwersalne. Można bez większego problemu znaleźć je na placu budowy po transporcie materiałów budowlanych, przy magazynach czy supermarketach jako pozostałości po rozładunku towaru. Traktowane są wówczas jako odpady, dlatego jest duże prawdopodobieństwo, że otrzymasz je bezpłatnie. Istnieje również możliwość zakupu nowych lub używanych palet w marketach budowlanych lub hurtowniach palet, prowadzących również sprzedaż detaliczną. Jeśli planujesz wykorzystać palety do mebli lub jako element konstrukcyjny, musisz poznać specyfikę budowy palet oraz ich różnorodność.

Palety nie są takie same, różnią się nieraz znacząco między sobą pod względem konstrukcji i wymiarów. Pierwotne przeznaczenie palet jest tu niezwykle istotne. Jeśli były one wykorzystywane do transportu ciężkiego ładunku, możemy mieć pewność że będą jeszcze długo służyły i z pewnością nadadzą się do różnych celów, również jako element skomplikowanych konstrukcji. Najczęściej spotykane palety są trójwarstwowe lub dwuwarstwowe. Pierwsze, charakteryzują się zdecydowanie większą wytrzymałością za sprawą wzmocnionej konstrukcji i dodatkowego wypełnienia, a także podbicia od spodu trzema deszczułkami. Znacznie słabsze od nich są palety dwuwarstwowe, a co za tym idzie wykazują mniejszą wytrzymałość, dlatego przewidziane są do jednorazowego użytku. Ten rodzaj palet można wykorzystać do stworzenia kwietnika lub jako panel ścienny, raczej nie nada się na mebel czy do budowy tarasu.

Odpowiednie przygotowanie palet to podstawa

Odpowiednie przygotowanie europalet to podstawa, bez tego nie będzie możliwa dalsza praca z nimi. Drewno, z którego są wykonane, jest trwałym materiałem, ale wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem różnych czynników zewnętrznych, mogących osłabić jego strukturę. Pamiętaj, aby bardzo dokładnie sprawdzić każdą paletę pod kątem jej suchości i ewentualnego zawilgocenia. Sama struktura drewna nie może być naruszona, dlatego niedopuszczalne są jakiekolwiek pęknięcia i inne uszkodzenia. Jeśli paleta przez dłuższy czas leżała bezpośrednio na ziemi, sprawdź czy nasiąkła wilgocią i czy nie jest pokryta pleśnią czy grzybem. Uszkodzona, zawilgocona lub spleśniała paleta nie posłuży długo, a jej uszkodzenia będą dalej postępowały, a jej użytkowanie będzie stwarzało realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Przygotowanie palety polega na dokładnym oszlifowaniu jej powierzchni w celu pozbycia się wszelkich drzazg i nierówności. Zapewnia to łatwość i dokładność nanoszenia warstwy impregnatu, a także komfort użytkowania przyszłego mebla. Impregnat chroni drewno przed działaniem różnych czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy słońce, a także przed szkodnikami.

Palety – do czego możesz je wykorzystać?

Palety to bardzo uniwersalny produkt i doskonała baza do tworzenia różnych mebli, dekoracji, a nawet elementów konstrukcyjnych, na przykład tarasów, pomostów i altan ogrodowych. Sprawdzają się doskonale zarówno w budynku, jak i na zewnątrz. Najczęściej wykorzystuje się je do tworzenia łóżek, siedzisk, ław, półek, a nawet regałów. Szczególnie dobrze sprawdzają się na tarasie i balkonie w formie mebli ogrodowych, kwietników, kompostów, a także systemów do przechowywania narzędzi ogrodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *