Okna drewniane: fakty i mity

Okna drewniane, od wieków używane w budownictwie, nadal są popularne, choć narosło wokół nich wiele mitów. W naszym dzisiejszym artykule rozwiejemy najczęściej pojawiające się wątpliwości i przedstawimy rzetelne informacje na temat drewnianych elementów stolarki okiennej.

MIT: „Drewniane okna szybko się psują i wymagają częstej wymiany.”

FAKT: Współczesne technologie obróbki drewna i odpowiednia konserwacja sprawiają, że drewniane okna mogą służyć w nienagannym stanie nawet kilkadziesiąt lat. Są odporne na zmiany warunków atmosferycznych, zwłaszcza gdy są regularnie zabezpieczane i użytkowane zgodnie z zaleceniami producenta.

MIT: „Wymagają skomplikowanej i czasochłonnej pielęgnacji.”

FAKT: Choć okna drewniane wymagają regularnego odnawiania powierzchni (malowania lub lakierowania), to współczesne środki do konserwacji drewna ułatwiają ten proces. Przy odpowiedniej pielęgnacji, drewniane okna nie wymagają więcej pracy niż okna wykonane z innych materiałów.

MIT: „Okna drewniane są mniej efektywne pod względem izolacyjności niż okna z PCV.”

FAKT: Drewno naturalnie posiada dobre właściwości izolacyjne: zarówno termiczne, jak i akustyczne. Nowoczesne okna wykonane z drewna często wyposażone są w dodatkowe uszczelnienia, co jeszcze bardziej poprawia ich parametry w zakresie efektywności i czyni je rozwiązaniem najwyższej klasy.

MIT: „Drewniane okna pasują tylko do tradycyjnych domów.”

FAKT: Okna drewniane dzięki swojej naturalnej urodzie i różnorodności wykończeń doskonale komponują się zarówno z tradycyjnymi, jak i nowoczesnymi budynkami. Możliwość doboru kształtów, kolorów i wykończeń sprawia, że są one elastycznym rozwiązaniem pasującym do każdego stylu architektonicznego. Charakteryzują się uniwersalnością i ponadczasowym urokiem. Dodatkowo, niektórzy producenci (Nexbau) mają w swojej ofercie możliwość wykonania okien drewnianych na zamówienie.

MIT:  „Generują problemy z wilgocią i pleśnią.”

FAKT: Nowoczesne drewniane okna są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Jeśli są dobrze utrzymane i prawidłowo zamontowane, nie powodują większych problemów z wilgocią niż okna wykonane z innych materiałów.

Drewniane okna to połączenie tradycji z nowoczesnością. Są estetyczne, ekologiczne, wydajne i trwałe. Wbrew obiegowym mitom są wartościową inwestycją, która przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji służyć może przez długie lata, dodając uroku i wartości każdej nieruchomości.

Warto pamiętać, że wybór okien powinien być przemyślaną decyzją, bazującą na rzetelnych informacjach. Jeśli chcesz przedyskutować go z ekspertami, skontaktuj się z Nexbau i skonfrontuj swoje wątpliwości z wiedzą fachowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *