Wanna akrylowa czy stalowa?

Osoby, które są na etapie urządzania swojej wymarzonej łazienki, często stają przed dylematem – wybrać wannę akrylową czy stalową? Sprawdź co podpowiadamy.

Akryl jest nierzadko wykorzystywanym materiałem do produkcji wanien. Ma sporo zalet, dlatego akrylowe wanny cieszą się nieustającym zainteresowaniem. Nie oznacza to jednak, że są one pozbawione wad. Stąd popularność wanien stalowych, które obecnie różnią się od tych, które znamy z początku lat 90. Które rozwiązanie sprawdzi się lepiej?

Wady i zalety wanny stalowej

Trzeba podkreślić, że nowoczesne wanny stalowe są obecnie produkowane z dbałością o każdy najmniejszy szczegół. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na powłokę emalii wewnątrz, która jest znacznie cieńsza niż dawniej. Oznacza to, że zwiększa się jej elastyczność, a tym samym zminimalizowane zostaje ryzyko odpryśnięć. Krawędzie nowoczesnych wanien stalowych są obłe. To dlatego użytkownicy mają większy komfort korzystania, a także przekłada się to na oszczędność wody.

Wiele osób uznaje za wadę wanien stalowych to, że jeśli nie są one napełnione wodą, wydają się chłodne. Co więcej, napełnianie ich wiąże się z dość dużym hałasem. Wanny stalowe są także ciężkie, ale nie wymagają żadnej szczególnej stabilizacji. Ich atutem jest pokrycie specjalnymi substancjami zabezpieczającymi przed uszkodzeniem lub kolonizacją bakteryjną. To dlatego wanna stalowa jest zakupem na lata.

Wady i zalety wanny akrylowej

Wanny akrylowe są obecnie dostępne w najróżniejszych kształtach. Ich masa jest naprawdę niewielka, gdyż standardowa wanna akrylowa waży przeważnie nie więcej niż 30 kilogramów. Powierzchnia akrylu jest niezwykle gładka, dlatego nie stanowi dobrego podłoża do rozwoju bakterii. Minusem jest natomiast fakt, że dość łatwo ją porysować. Sama naprawa uszkodzeń bywa dość trudna. Za zaletę można uznać to, że wanna akrylowa nie żółknie.

Wybierając wanny akrylowe, trzeba mieć na uwadze fakt, że są one wrażliwe na agresywne środki myjące. Ze względu na niewielką masę własną, istnieje konieczność zakupu wanny akrylowej wraz z odpowiednim stelażem.

Wanna narożna akrylowa czy stalowa?

Jeśli chcemy wyposażyć naszą łazienkę w wannę narożną, również możemy wybierać pomiędzy wariantem ze stali i z akrylu. Akryl to tworzywo, które zapewnia znacznie większą łatwość formowania, dlatego wanny narożne produkowane są przede wszystkim z metakrylanu metylu, z kolei wanny stalowe to głównie modele klasyczne, choć znajdziemy także stalowe wanny narożne w ofertach niektórych producentów. Ze względu na większy wybór, warto się jednak skupić w tym przypadku na wannach z akrylu.

Wanna do zabudowy – akryl czy stal?

W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzą się zarówno wanny akrylowe, jak i stalowe. Pod zabudową można zamaskować warstwę styropianu, która świetnie wygłusza wannę stalową, a także znacznie zmniejsza jej przewodnictwo cieplne. Często wybiera się także wanny akrylowe do zabudowy ze względu na łatwość montażu. Wybór nie będzie jednoznaczny, dlatego warto kierować się własnymi upodobaniami.

Jak widać, wybierając wannę do swojej wymarzonej łazienki, trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników. Dobrze jest na wstępie określić budżet, jakim dysponujemy oraz określić, ile miejsca możemy przeznaczyć na wannę. Co istotne, wanny stalowe są produkowane w niewielu wersjach rozmiarowych, dlatego sprawdzą się w przypadku osób, które cenią sobie standardowe rozwiązania. Oferta wanien akrylowych jest znacznie szersza. Do wielu modeli można dodać siedziska, podłokietniki. Dzięki temu optymalizujemy objętość wanny i zwiększamy komfort kąpieli, zmniejszając ilość zużycia wody. Na etapie zakupu należy wziąć pod uwagę każdy aspekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *