Palenie w kominku. Jak sprawić by było ekologiczne i wydajne?

Choć zdawać by się mogło, że palenie drewnem jest nieekologiczne, nie jest to prawdą. Wiele gmin wprowadza zakaz palenia kominkiem głównie z uwagi na stare, nieefektywne urządzenia. Tymczasem, współczesne kominki spełniają rygorystyczne normy emisji spalin i… z powodzeniem mogą służyć nie tylko jako ozdoba, ale także jako źródło ciepła!

Kominek to coś o czym marzy wielu z nas. Jest nie tylko wyjątkowym elementem i główną ozdobą salonu, ale także pozwala na relaks i odpoczynek w wyjątkowej atmosferze. Obserwowanie płomienia uspokaja, a chwile spędzone przy nim w gronie rodzinnym należą do niezapomnianych. Kominek to także nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia. W towarzystwie przepięknie udekorowanej choinki, ze śnieżnym puchem za oknem nadaje Świętom prawdziwej magii!

Kominek – ekologia i ekonomia na pierwszym miejscu!

Współcześnie produkowane kominki w niewielkim stopniu przypominają te tradycyjne, sprzed kilkudziesięciu lat. Przede wszystkim różnią się tym, że muszą spełniać rygorystyczne normy emisji spalin. W związku z tym wszystkie produkowane dziś piece i kominki podlegają obowiązkowej certyfikacji w instytutach badawczych notyfikowanych przez Unię Europejską. Idzie to w parze z działaniami edukacyjnymi mającymi na celu szerzenie wiedzy na temat prawidłowego przygotowania drewna i optymalnych metod palenia.

Świetnym przykładem jest Austria, w której rządowe kampanie edukacyjne zmotywowały mieszkańców do zmiany swoich nawyków i świadomego wyboru ekologicznego sposobu korzystania z kominków i pieców. Dzięki temu nie zanieczyszczają powietrza, a mieszkańcy mogą się cieszyć nie tylko z ich walorów estetycznych!

Warto też pamiętać o tym, że spalanie drewna w kominkach jest jednym z najtańszych źródeł ogrzewania. Wystarczy porównać je choćby np. z olejem opałowym. Do ogrzewania domów świetnie sprawdzają się m.in. kominki z płaszczem wodnym.

Kominek idealnie nadaje się też jako dodatkowe źródło ogrzewania. Świetnie sprawdza się w okresach przejściowych, czyli jesienią i zimą wiosną ??, gdy podstawowe ogrzewanie jeszcze nie działa , np. kotłem nie jest efektywne z uwagi na różne a temperatury za oknem nie zapewniają komfortu cieplnego.

Kominek wolnostojący to także świetne rozwiązanie w przypadku domków letniskowych, w których kwestia ogrzewania może być nie lada wyzwaniem.

Kominek dopasowany do Twoich potrzeb

Przy wyborze kominka warto poznać całą ich ofertę na rynku. Kominki mogą mieć wygląd tradycyjny lub nowoczesny, mogą być wykonane z różnych materiałów, mieć różny kształt a także różne udogodnienia takie jak np. regulowane stopki, nienagrzewającą się klamkę czy łatwy dostęp do czyszczenia. Nie mniej istotny jest łatwy dostęp do części zamiennych i serwisu. Z tego względu warto skorzystać ze znanych, sprawdzonych marek z wieloletnim doświadczeniem. Nowoczesne, bezpieczne i wygodne w użytkowaniu kominki znajdziesz na stronie https://www.defrohome.pl/a,7,kominki-narozne.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *