Jakie żelazko kupić?

Współczesne żelazko przypomina te dawne tylko kształtem. Dziś już posiada sporo parametrów, które wypada wziąć pod uwagę przy zakupie. W naszych czasach najpopularniejsze są te przewodowe, oprócz oczywiście stacji parowych i żelazek systemowych.

Moc żelazka – parametr na który zwracamy uwagę najpierw.

Wybierając żelazko nie zawsze trzeba kierować się jego mocą. Urządzenia o największej mocy zużywają ilość energii elektrycznej, porównywalną z ilością potrzebną do uruchomienia piekarnika elektrycznego. Dlatego jeżeli w domu są małe dzieci i codziennie jest sporo prania i prasowania, najlepiej wybrać żelazko o średniej mocy. W przeciwnym razie rachunki za elektryczność znacznie wzrosną. Ponadto kilka urządzeń o dużej mocy, poważnie obciąża instalację elektryczną.

Jaki rodzaj stopy u żelazka?

Aktualnie wybór tego parametru przysparza trochę kłopotu, albowiem jest sporo możliwości. Najtańsze żelazka mają stopy z aluminium. Metal ten szybko się nagrzewa, dobrze przewodzi ciepło, ale jest podatny na zarysowania i często też przykleja się do tkaniny. Nieco lepszym rozwiązaniem jest stopa pokryta substancją podobną do teflonu. Stopy ceramiczne natomiast są trwałe i nie powodują przypalania. Żelazka z wyższej półki cenowej posiadają stopy szafirowe i szklane. Są wyjątkowo wytrzymałe i świetnie ślizgają się po tkaninach.

Moc wytwarzania pary.

Ten parametr bezpośrednio wpływa na jakość prasowania. Para rozluźnia włókna i przez to znacznie ułatwia prasowanie. Istotna jest również pojemność zasobnika na wodę.

Jakie żelazko kupić?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *